İstanbul’dan dünyaya açılan hayvan ticareti: 565 hayvan kurtarıldı

İstanbul polisi Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele’nin operasyonu İstanbul’dan dünyaya açılan hayvan ticaretini gözler önüne serdi. Operasyonda 565 hayvan kurtarıldı. Operasyonun fotoğraflarını paylaşan Hürriyet yazarı Fatih Çekirge, “O bakışı görünce insanlığımdan utandım!” dedi.

Çekirge yazısında, “Dünyada çok zor bulunan hayvanları astronomik fiyatlara satıyorlar. Elde edilen kara para, arsa, ev gibi gayrimenkul alımlarıyla aklanıyor. İşin ilginç yanı bu işleri yaparken kaçakçılara Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yoldan çıkmış bazı memurları yardımcı oluyor. Nakliyeler bu yolla ayarlanıyor” ifadelerini kullandı.

Çekirge, İstanbul polisi Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele’nin operasyonları hakkında da şunları kaydetti:

“Aylarca süren takipten sonra operasyona başlıyor. İlk planda 11 kaçakçı yakalanıyor. Hayvanları sakladıkları depolara baskınlar yapılıyor. Şimdi buraya dikkat arkadaşlar. Polis aralarında timsah yavrusu, komodo ejderi, parmak maymun, tarantula, papağan, geyik ve yılanların da bulunduğu 565 hayvanı kurtarıyor. Pislik içindeki papağanlar. Ölümün eşiğinde maymunlar.  Her biri doğanın bulunmaz hazineleri.”

Çekirge, “İçim sızlıyor. Dünyada öylesine büyük bir hayvan kaçakçılığı ekonomisi var ki… Çin’de yenilen maymun beyninden yarasaya ve fil diline kadar vahşetin sınırı yok” diye yazdı.

Yazının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir